PROJEKTNE AKTIVNOSTI

Uzorak i sudionici

Istraživanje će se provesti na dva uzorka, odnosno u dva dijela. Prvi dio činit će istraživanje  provedeno na cijelom uzorku (N=500 minimalno) studenata Sveučilišta u Rijeci, odnosno različitih fakulteta (Učiteljski, Filozofski, Tehnički i dr.), s različitih godina studija (mogućnost proširenja uzorka). Drugi dio činit će istraživanje na poduzorku odnosnom prigodnom uzorku od 50-80 studenata Učiteljskog fakulteta u Rijeci.

Uz prikupljanje podatka povezanih sa sociodemografskim varijablama (fakultet, razina studija, godina studija, spol i dr.), istraživanjem će se prikupljati podatci i o dosadašnjem obrazovanju, načinu života, pripadnosti društvenim grupama i dr. Uzorak će uključivati studente obaju spola Sveučilišta u Rijeci.

Postupak istraživanja i analitička strategija

Istraživanje će se provesti online, s prethodno dobivenim dopuštenjima etičkog povjerenstva fakulteta i dopuštenjima (informirani pristanak) ispitanika, dobrovoljno i anonimno. Istraživanje će se temeljiti na kvantitativnoj metodologiji, koja će uključivati provođenje temeljnih statističkih izračunavanja: inferencijalne i multivarijantne statistike (deskriptivni parametri, korelacijska izračunavanja, regresijske i multiregresijske te druge analize). Sva izračunavanja bit će provedena i temeljena na postavljenim istraživačkim pitanjima. 

Istraživanje će se u 1. koraku provesti na planiranom i prigodnom uzorku studenata različitih fakulteta i godina studija, uz prethodno dobivena dopuštenja na institucijskoj/im razini/ama.

U 2.koraku, provest će se kvazieksperimentalno istraživanje, na prigodnom poduzorku od cca 50-80 studenata. Formirat će se 1.testna skupina, te 2. kontrolna skupina studenata. Ukupno će se provesti 3.mjerenja: 1. mjerenje na početku semestra, 2. mjerenje tijekom semestra i 3. mjerenje na kraju semestra za testnu i kontrolnu skupinu (poduzorak), dok će se za cijeli uzorak provesti jedno mjerenje.

Kvazieksperimentalnim istraživanjem mjerit će se efekt dostupnosti prirodnih prostora i boravka u prirodi na poduzorku: 1.mjerenje će se provesti kao u 1. koraku, dok će 2. mjerenje biti provedeno nakon sudjelovanja studenata na edukaciji – terenskoj nastavi u Parku prirode Učka, a 3. mjerenje na kraju semestra. 

Cilj je utvrditi statistički značajne razlike među procjenama studenata na početku i na kraju semestra, odnosno izmjeriti efekt formalnog odgoja i obrazovanja i (boravka, dostupnosti) prirodnih prostora (edukacija na terenskoj nastavi PP Učka) u području problematike okoliša i održivog razvoja na stupanj ekološkog identiteta, povezanosti s prirodom i dobrobiti.

Planirani glavni ishodi projekta i aktivnosti

  •  izrada web stranice projekta
  • edukacija – terenska nastava studenata (PPUčka)
  • prezentacija projekta (konferencije, web, FB, teme završnih i diplomskih radova i dr.
  • rad na dokumentaciji i izrada analiza
  • pilotiranje istraživanja (skupine, privole, validacija)
  • provedba terenskog istraživanja (prikupljanje podataka,)
  • obrada podataka i prezentacija (objava rezultata)
  • planirana objava rezultata istraživanja (web stranice, simpozij, radovi A1 i A2, izrada smjernica temeljenih na rezultatima)
  • prijava ili aktivnosti Cost projekta
  • okvir za prijavu HRZZ projekta (ovisno o uvjetima natječaja).

Plan i objašnjenje aspekata doprinosa institucijskim razvojnim politikama

Cilj ovog istraživanja usklađen je sa Strategijom znanstvenih istraživanja Učiteljskog fakulteta u Rijeci, odnosno s temama: Obrazovanje i profesionalni razvoj odgajatelja i učitelja u odgoju i obrazovanju za održivi razvoj; Ličnost i identitet u odgoju i obrazovanju, te Psihologija dobrobiti, socijalno-emocionalno učenje, mentalno zdravlje i psihološka otpornost u odgojno-obrazovnom kontekstu

Projekt predstavlja temelj za prijavu COST projekta (Research in Outdoor Science Teaching) i namjera je da posluži kao okvir za moguću prijavu projekta Hrvatske zaklade za znanost (ovisno o natječajima). Poseban doprinos istraživanja usmjeren je na potporu ostvarenju Ciljeva održivog razvoja 2030. i na unapređivanje kvalitete studiranja studenata na Sveučilištu. Doprinos ovog istraživanja ogleda se u činjenici da sveučilišta utječu na formiranje budućih građana društva, pri čemu odgovornost za osobni razvoj jest snažno povezana s pitanjima vlastitog identiteta i odnosa prema svojoj prirodnoj i kulturnoj baštini. Putem inovativnosti u kontekstu priznavanja održivog razvoja kao neizostavne i nužne budućnosti, ovim projektom se apostrofira nužnost poticaja na održivija ponašanja i razvoja povezanosti s prirodom, ali i akademskom zajednicom koja predstavlja stup društva u cjelini. Istraživanje se naslanja na ostvarivanje sljedećih ciljeva: Zdravlje i blagostanje ( 3.), kvalitetno obrazovanje (4.) te Društveno odgovorno Sveučilište ( 1., 2., 6., 8., 13.).“ (Strategija UNIRI, str. 12-13).